Atletic Pedagogic a câștigat „Cupa Domnițelor” la fotbal

Cupa Domnițelor, competiția care surprinde „rolul major pe care domnițele l-au avut și îl au în viața Bisericii din Bucovina”, s-a desfășurat în județul Suceava, aducând în prim-plan 120 de tinere sportive din zonă. Organizat de Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, în parteneriat cu Asociația Județeană de Fotbal Suceava, evenimentul a ajuns la cea de-a treia ediție și a avut loc pe 23 octombrie 2024.

Competiția, desfășurată sub binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, a reunit unsprezece echipe formate din eleve cu vârsta cuprinsă între 13 și 18 ani.

Scopul acestui eveniment este de a promova un stil de viață activ, spiritul de echipă și perseverența în rândul tinerilor.

Finala a fost câștigată de echipa Colegiului Național „Mihai Eminescu” din Suceava, cunoscută și sub numele de Atletic Pedagogic, iar pe locul al doilea s-a clasat echipa Suceava Fântânele. Locul trei a fost ocupat de echipa Școlii Gimnaziale Izvoarele Sucevei.