Expoziția Labyrinth 2.0. a artistei Camelia Sadovei va fi vernisată vineri la Muzeul de Istorie din Suceava


Intră acum și în grupul de

 Muzeul Național al Bucovinei anunță publicul interesat că vineri, 7 februarie 2025, de la ora 13:00, în Sala Parter a Muzeului de Istorie, va avea loc vernisajul expoziției personale a artistei Camelia Sadovei Labyrinth 2.0.

Prezintă criticul de artă prof. dr. Iulian Bucur.

Expoziția de față este rezultatul  rezidențelor artistice din Italia – Florența și Roma – și cuprinde o selecție de 54 de lucrări de pictură și grafică, realizate în ultimii patru ani.

Reunite sub genericul de LABYRINT 2.0, lucrările reprezintă „o explorare autentică a marilor structuri mitologice și arhetipale care definesc conștiința și cultura generală a umanității” ( prof. univ. dr. Cristian Nicolae Ungureanu) și propun  un traseu imaginar asupra locurilor și personajelor descoperite în drumul inițiatic al transformării profesionale și spirituale a artistei.

Expoziția beneficiază și de un catalog „Camelia Sadovei. Labyrinth 2.0”, tipărit la editura „K.A. Romstorfer” a Muzeului Național al Bucovinei.

Expoziția este deschisă în perioada 7 februarie – 2 martie 2025.


Intră acum și în grupul de